تحقیق محمد زکریای رازی

مشخصات فایل: - تحقیق مُحَمَّد زَکَریای رازی - قالب بندی: فایل word و قابل ویرایش - تعداد صفحات: 8 - بخشی از متن تحقیق: - مُحَمَّد زَکَریای رازی - (251 ه. ق.، 865؛ 313 ه. ق.، 925) پزشک، فیلسوف و شیمی دان ایرانی که آثار ماندگاری در زمینهٔ پزشکی و شیمی و فلسفه نوشته است و به عنوان کاشف الکل و...

ارتباط با ما

... دانلود ...

مشخصات فایل:

تحقیق مُحَمَّد زَکَریای رازی

قالب بندی: فایل word و قابل ویرایش

تعداد صفحات: 8

بخشی از متن تحقیق:

مُحَمَّد زَکَریای رازی

(251 ه. ق.، 865؛ 313 ه. ق.، 925) پزشک، فیلسوف و شیمی دان ایرانی که آثار ماندگاری در زمینهٔ پزشکی و شیمی و فلسفه نوشته است و به عنوان کاشف الکل و جوهر گوگرد (اسید سولفوریک) مشهور است.

به گفته جرج سارتون، پدر تاریخ علم، رازی بزرگ ترین پزشک اسلام و قرون وسطی بود. این دانشمند ایرانی از آن جا که کتاب های خود را به زبان عربی می نوشت، نزد غربیان به جالینوس عرب [1] نیز مشهور بوده است.

فهرست مندرجات

[1 زندگی

o 1.1 در مورد تاریخ تولد و مرگ رازی

• 2 استادان و شاگردان

• 3 اخلاق و صفات رازی

• 4 پزشکی

o 4.1 آبله و سرخک

o 4.2 تشریح

o 4.3 درمان بیماری های داخلی

o 4.4 جراحی

o 4.5 تغذیه

• 5 شیمی و داروسازی

• 6 فلسفه

• 7 آثار رازی

• 8 یادبود

• 9 دربارهٔ رازی

• 10 گفتارهایی از رازی

زندگی

نام وی محمد و نام پدرش زکریا و کنیه اش ابوبکر است. مورخان شرقی در کتاب هایشان او را محمد بن زکریای رازی خوانده اند، اما اروپائیان و مورخان غربی از او به نام های رازس Rhazes=razes و رازی Al-Razi در کتاب های خود یاد کرده اند. به گفته ابوریحان بیرونی وی در شعبان سال 251 هجری (865 میلادی) در ری متولد شده و دوران کودکی و نوجوانی و جوانی اش دراین شهر گذشت. چنین شهرت دارد که در جوانی عود می نواخته و گاهی شعر می سروده است. بعدها به کار زرگری مشغول شد و پس از آن به کیمیاگری روی آورد، وی در سنین بالا علم طب را آموخت. بیرونی معتقد است او در ابتدا به کیمیا اشتغال داشته و پس از آن که در این راه چشمش در اثر کار زیاد با مواد تند و تیزبو آسیب دید، برای درمان چشم به پزشکی روی آورد.. [2] در کتاب های مورخان اسلامی آمده است که رازی طب را در بیمارستان بغداد آموخته است، در آن زمان بغداد مرکز بزرگ علمی دوران و جانشین دانشگاه جندی شاپور بوده است و رازی برای آموختن علم به بغداد سفر کرد و مدتی نامعلوم در آن جا اقامت گزید و به تحصیل علم پرداخت و سپس ریاست بیمارستان معتضدی را برعهده گرفت. پس از مرگ معتضد خلیفه عباسی به ری بازگشت و عهده دار ریاست بیمارستان ری شد و تا پایان عمر در این شهر به درمان بیماران مشغول بود. رازی در آخر عمرش نابینا شد، درباره علت نابینا شدن او روایت های مختلفی وجود دارد، بیرونی سبب کوری رازی را کار مداوم با مواد شیمیایی چون بخار جیوه می داند.

رازی در 5 شعبان 313 ه. ق.، 15 اکتبر 925 در ری وفات یافته است. مکان اصلی آرامگاه رازی نامعلوم است.

لینک کمکی