تحقیق رویکردی اسلامی به آزادی و حقوق بشر

بخشی از متن تحقیق: - رویکردی اسلامی به آزادی و حقوق بشر - در آغاز بحث لازم است نکاتی را یادآور شوم - 1. - تاثیر عنوان حقوق بشر و آزادی در جامعه: در گستره گیتی عنوان و گفتار دل انگیز حقوق بشر و آزادی ها مطابق موازینی که دارد بین جوامع ستاره وار می درخشد و...

ارتباط با ما

... دانلود ...

بخشی از متن تحقیق:

رویکردی اسلامی به آزادی و حقوق بشر

در آغاز بحث لازم است نکاتی را یادآور شوم

1.

تاثیر عنوان حقوق بشر و آزادی در جامعه: در گستره گیتی عنوان و گفتار دل انگیز حقوق بشر و آزادی ها مطابق موازینی که دارد بین جوامع ستاره وار می درخشد و تلالؤ جان بخش آن زوایای آفرینش را زینت خاص می بخشد و جهانیان دربند و مظلوم و ستمدیده را امیدوار کرده و آرامش می بخشد، زیرا حقوق و احقاق آن برای بشر، هماهنگی، زندگی مسالمت آمیز، رفاه و آسایش کامل را نوید می دهد.

2.

برخورداری همگان از مزایای اجتماعی: تردیدی نیست انسان ها در هر کجای دنیا که زندگی کنند و دارای هر دین و مذهبی و قوم و نژاد و ملتی که باشند باید مطابق موازین از حقوق انسانی و همه مزایای جهان هستی برخوردار گردند، زیرا همه آفریده خدای واحد و رحیم هستند و او به همه آنان کرامت بخشیده است; همان طور که می فرماید:

لقد کرمنا بنی آدم و حملنا هم فی البر والبحر و رزقناهم من الطیبات و فضلناهم علی کثیر ممن خلقنا تفضیلا.

فطرت الهی بشر بر گرایش به حفظ این پدیده و رعایت کامل آن برای همگان استوار است و عقل آدمی نیز به همین گرایش حکم کرده است.

مشرب های عرفانی، فلسفی، اخلاقی رعایت حقوق بشر و آزادی ها را در جهان هستی جزئی تفکیک ناپذیر از طریقه خویش قرار داده اند و رعایت نکردن و یا نادیده گرفتن آن را سبب از هم پاشیدگی و نابودی جوامع بشری دانسته اند.

در ادیان الهی نیز رعایت حقوق بشر و عدم تجاوز به حقوق یکدیگر از اهداف اصلی به شمار می رود و به این مساله بیش از هر موضوعی پرداخته اند.

3.

تاکید انبیا و اوصیای آنان بر حفظ حقوق بشر: در طول تاریخ بشر، انبیا و اوصیای عظام که حلقه ارتباط میان خلق و خالقند، تلاش بسیاری در تثبیت این پدیده در جوامع بشری کرده و در همه تعالیم دینی، اجتماعی، اخلاقی و اقتصادی جهانیان را به آن دعوت کرده اند و بر حفظش تاکید داشته اند تا رعایت حقوق انسان ها را در جامعه بشری نهادینه سازند، برای نمونه می توان به فرمان حضرت علی علیه السلام به مالک اشتر که یک منشور اساسی برای حقوق انسان ها در دین است و رساله الحقوق امام سجاد علیه السلام اشاره کرد.

این فایل به همراه چکیده، فهرست مطالب، متن اصلی و منابع تحقیق با فرمت word، قابل ویرایش در اختیار شما قرار می گیرد.

تعداد صفحات: 19

لینک کمکی