تحقیق تاریخچه فقه و اجتهاد

مشخصات فایل: - تحقیق تاریخچه فقه و اجتهاد - قالب بندی: فایل word و قابل ویرایش - تعداد صفحات: 14 - بخشی از متن تحقیق: - تاریخچه فقه و اجتهاد - همان طور که در جای خود ثابت شده، هدف از آفرینش انسان، تکامل فردی و اجتماعی در امور مادی، معنوی و اخلاقی است و او برای رسیدن به کمال، احتیاج...

ارتباط با ما

... دانلود ...

مشخصات فایل:

تحقیق تاریخچه فقه و اجتهاد

قالب بندی: فایل word و قابل ویرایش

تعداد صفحات: 14

بخشی از متن تحقیق:

تاریخچه فقه و اجتهاد

همان طور که در جای خود ثابت شده، هدف از آفرینش انسان، تکامل فردی و اجتماعی در امور مادی، معنوی و اخلاقی است و او برای رسیدن به کمال، احتیاج مبرم به قوانینی دارد که تمام جنبه های فوق را دارا باشد.

●لزوم فقه و شریعت

همان طور که در جای خود ثابت شده، هدف از آفرینش انسان، تکامل فردی و اجتماعی در امور مادی، معنوی و اخلاقی است و او برای رسیدن به کمال، احتیاج مبرم به قوانینی دارد که تمام جنبه های فوق را دارا باشد; از این رو خداوند برای هر امتی شریعت و قوانینی مقرر فرموده: «لکل جعلنا منکم شرعهٔ ومنهاجا». (9)

و مجموعه قوانینی که به پیامبران بزرگ، همانند حضرت نوح، ابراهیم، موسی، عیسی و محمد (ص) وحی شده، قانون و شریعت را تشکیل می دهد:

شرع لکم من الدین ما وصی به نوحا والذی اوحینا الیک وما وصینا به ابراهیم وموسی’ وعیسی’. (10)

●فقه و شریعت اسلام را می توان به چند دوره تقسیم کرد:

1) در عصر پیغمبر (ص)

در عصر پیغمبر (ص) قرآن و سنت رسول خدا (ص) اساس تشریع بود و مردم مستقیما احکام را از خود پیامبر می شنیدند و سؤالات خود را از او می پرسیدند; در این عصر، چون پیغمبر با منبع وحی ارتباط مستقیم داشت، احتیاجی به اجتهاد نبود.

2) عصر خلفا

بعد از رحلت پیامبر اصحاب به قرآن و سنت و احادیثی که از رسول گرامی شنیده بودند عمل می کردند و چون به مسائل جدید و مشکلی برمی خوردند و یا در تفسیر و معنای آیات و روایات اشکال و ابهامی بر ایشان روی می داد به علی بن ابی طالب (ع) که اهل ذکر و باب علم پیغمبر (ص) بود مراجعه می کردند.

در این عصر حدیث و سنت پیغمبر مهمترین اساس تشریع بعد از قرآن بود، چه در قرآن آمده که:

«ما آتاکم الرسول فخذوه ومانهاکم عنه فانتهوا; (11)

آنچه پیغمبر برای شما آورده به آن عمل کنید و از آنچه نهی کرده، خودداری نمایید.»

3) عصر امام حسن و امام حسین (ع)

بعد از شهادت علی (ع)، امام حسن و امام حسین یکی پس از دیگری مرجع حل و فصل احکام پیروان و شیعیان بودند، ولی متاسفانه در این دوران، حکومت اسلامی وضع اسفناکی داشت و ظلم و استبداد مجالی برای ابلاغ احکام به مردم نمی داد، اولیای دین نیز به خاطر محدودیتهایی که داشتند، تنها برای پیروان و اطرافیان خود احکام را بیان می نمودند...

لینک کمکی