تحقیق بلوغ و نوجوانی

بخشی از متن تحقیق: - بنابه نظر مراجع دینی , دختر بعد از تمام شدن نه سال قمری و پسر پس از اتمام پانزده سال قمری بالغ می شود, چنانچه پسر قبل از رسیدن به پانزده سالگی محتلم شود یا اینکه موی زبر در محل مخصوص پیدا شود, مکلف است. - کسی که به...

ارتباط با ما

... دانلود ...

بخشی از متن تحقیق:

بنابه نظر مراجع دینی , دختر بعد از تمام شدن نه سال قمری و پسر پس از اتمام پانزده سال قمری بالغ می شود, چنانچه پسر قبل از رسیدن به پانزده سالگی محتلم شود یا اینکه موی زبر در محل مخصوص پیدا شود, مکلف است.

کسی که به حد بلوغ رسیده , نماز و روزه بر او واجب می شود و باید برای انجام احکام مورد احتیاج خود از مجتهد جامع الشرایطتقلیدکند.

علایم رشد و بلوغ , اختصاص به انسان ندارد, بلکه آفریدگار جهان در همه موجودات عالم , اعم از انسان , حیوان و نبات به نحوی خاص , این پدیده شگفت انگیز را قرار داده است که پس از چندی در آنها استعداد باروری و تولید مثل , بطور طبیعی نمایان می گردد.

علامت بلوغ درنوجوان پسر, به صورت احتلام ظاهر می شود. انسان , اشرف مخلوقات است و این حالت احتلام در او آیت و نشانه ای است از قدرت پروردگار بزرگ که جوان باید با آن آشناگردد, احکام آن رابداند ورعایت نماید. توضیح مطلب به این ترتیب است که جوان , هنگامی که به سن بلوغ می رسد, در خواب حالتی خاص به وی دست می دهد و همزمان با آن , منی ازاو خارج می گردد و معمولا بلافاصله بیدار می شود. او نباید از این واقعه نگران باشد, چرا که خداوند متعال با ایجاد دستگاه جنسی در جسم او و بروز این حالت در دوران جوانی و بلوغ می خواهد,نوید آمادگی پدر شدن به منظور بقای نسل را به او بدهد. در این زمان است که پا به عرصه تکلیف می گذارد و احکام الهی بر وی جاری می گردد, لذا باید بلافاصله غسل نماید. انجام غسل بااحکامی که وارد شده , موجب پاکی جسم و صفای روح اومی شود.

مستحب است در هنگام غسل ,بگوید: اللهم طهرنی و طهر قلبی که این جمله به او آرامش خاصی می بخشد. در این هنگام , نماز و تمامی احکامی که برای بزرگسالان واجب گردیده , بر او نیز واجب می شود.

جوان اینک وارد مرحله جدیدی از زندگانی اش شده و در پیشگاه حضرت حق , مقام و منزلت ویژه ای دارد.

او اکنون این شایستگی را یافته که مورد خطاب آفریدگار جهان واقع شده و باید به این دعوت پاسخ گوید. او در این مرحله از زندگانی خود, باید بداند که تمام اعمال , حرکات , رفتار و گفتارش و حتی تصوراتش تحت محاسبه الهی قرارمی گیرد و اگر خودرا در معرض هدایت مبدا آفرینش و در مسیر قانون الهی قرار دهد و هماهنگ با برنامه های نظام خلقت عمل کند, هر روز که از عمر گرانقدر اومی گذرد, یک قدم به سوی کمال و سعادت جاوید, نزدیک می شود. او باید قدر گوهر جوانی خود را بداند و این مرحله حساس و پرفراز و نشیب زندگی را خوب درک کند. همواره خود را در محضر خداوند, حاضر و ناظر ببیند و در نمازش از او یاری جوید و دعاکندتا بتواند در برابر همه مسائل و سختیهایی که درآینده پیش می آید, پایداری نشان دهد و بر همه آنها غلبه یابد. جوان برای درک بهتر خود و نیز آشنایی با محیط پیرامون خویش , نیاز به راهنمایی و آگاهی دارد. او همواره در حال رشد و نمو است و رشد جسمی اش بطور طبیعی , همراه باحالتها و هیجانهای روحی و عاطفی است.

جسم جوان به شکل غیر ارادی به رشد خود ادامه می دهد و رشد روحی و روانی وی در ارتباط مستقیم و متقابل با جسم اوست. هنگامی جریان رشد, حالت طبیعی به خود می گیرد, که او از نظر فکری و اعتقادی در جهت صحیح و در مسیر طبیعی برنامه های تکاملی نظام آفرینش قرار گیرد...

این تحقیق با فرمت word قابل ویرایش در اختیار شما قرار می گیرد.

تعداد صفحات تحقیق: 11

لینک کمکی