تحقیق روند تکامل مدیریت

بخشی از متن تحقیق: - گشایش - مطالعه سیر تکاملی مدیریت از گذشته تا کنون, نشان دهنده روند تغییر نوع تفکر بشر است. روزی پول و ثروت حرف اول و آخر را می زد, اما امروز فکر و اندیشه. روزی فقط خروجی اهمیت داشت اما امروز منابع انسانی داخل مجموعه و مشتری. مشاهده و...

ارتباط با ما

... دانلود ...

بخشی از متن تحقیق:

گشایش

مطالعه سیر تکاملی مدیریت از گذشته تا کنون, نشان دهنده روند تغییر نوع تفکر بشر است. روزی پول و ثروت حرف اول و آخر را می زد, اما امروز فکر و اندیشه. روزی فقط خروجی اهمیت داشت اما امروز منابع انسانی داخل مجموعه و مشتری. مشاهده و بررسی این روند, حاوی درس های بسیار ارزنده ای برای ما است. اینکه بدانیم کجا هستیم و چقدر فاصله داریم.

ظهور مدیریت

انسان از اولین روزهای خلقت خود با مفهوم مدیریت همراه بوده است. اما برای اولین بار این چینی ها بودند که در حدود 1100 سال قبل از میلاد مسیح, به صورت سازمان یافته چهار وظیفه مدیریتی برنامه ریزی, سازمان دهی, رهبری و کنترل را تجربه کردند. بعد از آنان نیز ایرانیان, مدیریت را با تجربیات و نگرش های خود آزمودند. در حدود سال های 350 تا 400 قبل از میلاد, یونانیان مدیریت را به عنوان یک هنر متمایز تشخیص داده و رویکردی علمی را برای آن ابداع نمودند. در آغاز قرن بیستم, مدیریت به عنوان یک رشته و مقوله رسمی و ساخت یافته مطرح شد.

اولین مفاهیم مدیریت و تاثیرات آنان

اولین مقولات کلیدی که باعث تعویق رشد و شکوفایی کسب وکارهای گذشته می شدند ارتباطات و حمل ونقل بوده اند. به مرور زمان و با تسهیل و بهبود این دو, شرکت ها مسیر رشد خود را با شتاب در پیش گرفتند و هر روز پیچیده تر شدند. در چنین شرایطی کوچکترین ارتقا و بهبودی در شگردهای مدیریتی باعث بروز تغییرات قابل توجه ای در کمیت و کیفیت تولیدات می شد. ظهور عوامل ذیل در این عرصه, نقشی کلیدی در رشد شرکت ها و سازمان ها بازی نمود:

ظهور مفهوم اقتصاد مقیاس (یعنی کاهش هزینه متوسط تولید در ازای افزایش حجم کل تولید) مدیران بسیاری را برای ایجاد رشد هرچه بیشتر برانگیخت...

این تحقیق با فرمت word قابل ویرایش در اختیار شما قرار می گیرد.

تعداد صفحات تحقیق: 18

لینک کمکی